2019. decemberében iskolánkba érkezett MICRO:BIT BOTORKÁLÁS program készlete, azaz 10 db micro:bit eszköz, tokban, elemtartókkal és elemekkel a hozzátartozó USB kábelekkel. 2019. december 17-19-én 3 csoportban 30 tanuló ismerkedhetett meg az eszköz használatával és készítette el a kő-papír-olló játékot, amelyet aztán párokban "teszteltek" és a győzelem örömében igyekeztek tovább fejleszteni.

Fakan Bálint 11.a osztályos diákunk már régebben foglakozik a MICRO:BIT kódolásával, így szívesen elvállalta, hogy vezeti ezeket a foglakozásokat. Összeségében elmondható, hogy sikeres volt a bemutató, a 11.-12. évfolyamos diákok többsége kedvet kapott a további folytatatáshoz.

A foglalkozáson készült képek és videó itt nézhető meg!

A foglakozásokra készített programot is megosszuk a többi résztvevővel!

A BBC micro:bit egy kisméretű, programozható panel, beépített szenzorokkal (iránytű, gyorsulásmérő, fényérzékelő), LED-mátrix kijelzővel, ki/bemeneti csatlakozókkal, Bluetooth technológiával. Az eszközt egyszerűen használható, grafikus blokknyelv segítségével is programozhatjuk, hasonlóan a Scratch környezethez.

Az ismerkedéshez, tanuláshoz ajánljuk a Programozzunk micro:biteket! című szakköri könyvet, amelyet az ELTE oktatói készítettek el és szabadon letölthető.

Ajánlásuk:

A szakköri tematikát 14 alkalomra terveztük, a célcsoportot a kódolással ismerkedő diákok jelentik, ezért a Makecode Blokk szerkesztőt használjuk, a példákat ezen környezetben hoztuk létre és osztottuk meg.

A mellékletben a felületen elérhető, gyakran használt blokkok rövid leírását is közöljük.

Leírásunk elsősorban informatika tanárok számára készült, ezért nem térünk ki az alapvető programozással kapcsolatos fogalmak ismertetésére (pl. ciklus, elágazás). Kérjük a kollégákat, hogy ezen fogalmakat a megfelelő helyen, a szakköri anyagban található példák segítségével magyarázzák el a diákoknak. A példákat úgy igyekeztünk felépíteni, hogy egyszerre ne kelljen több fogalmat is bevezetni.

Kiadványunk csak egy lehetséges tematikát mutat be, ettől szabadon el lehet térni, sőt arra bíztatunk mindenkit, hogy módosítsa az anyagot, vigye bele saját ötleteit a foglalkozásokba.

A kiadvány „A felsőoktatásba bekerülést elősegítő készségfejlesztő és kommunikációs programok megvalósítása, valamint az MTMI szakok népszerűsítése a felsőoktatásban” (EFOP-3.4.4-16-2017-006) című pályázat keretében készült.

A micro:bit egy kreatív oktatási eszköz, mely célja az új generáció inspirálása. Akár a tanterv részeként is alkalmazható, nem csak reál tárgyak keretein belül. Segíthet a gyermekeknek elsajátítani olyan hasznos tudást és ismereteket mellyekkel a digitális információ fogyasztóiból új eszközök tervezőivé válhatnak, továbbá segíthet a tanulás és a problémamegoldás fejlesztésében, hogy a lehető legtöbbet hozhassák ki magukból és részesei lehessenek a 21. század technológiájának.

Tovább>>>